NBSIF U12-pigerne triumferer igen: Vinder Lalandia Cup 2025

For andet år i træk sikrer de talentfulde fodboldpiger fra Kolding Ø sig sejren i den prestigefyldte turnering i Billund
NBSIF’s U12-piger i fodbold har endnu engang bevist deres styrke på banen. De har i sidste weekend vundet Lalandia Cup 2025 i indendørs fodbold.
Med 25 spillere fordelt på fem hold deltog klubben i tre forskellige puljer og sikrede sig sejre i to af dem. Det betyder, at de samme spillere nu har vundet Lalandia Cup-turneringen to år i træk, en imponerende præstation, der understreger pigernes talent og sammenhold.
Lalandia Cup: En af Danmarks største turneringer
Lalandia Cup er en af landets største indendørs fodboldturneringer, hvor 576 hold dyster over en weekend i februar i syv haller omkring Lalandia Billund. Turneringen har både drenge- og pigerækker med 180 pigehold fra U8 til U17.